Ali za mansardo potrebujemo gradbeno dovoljenje?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ureditev stanovanja na podstrešju je že dolgo zelo priljubljena želja lastnikov nepremičnin, saj se tako bolj preprosto rešujejo stanovanjski problemi. Kvadratura nepremičnine se poveča, ampak ali je res vse tako enostavno? In ali lahko opravljamo te posege brez gradbenega dovoljenja?

 

Mansarde so zaradi svojega edinstvenega videza celo zelo zaželjene, saj se lahko uredi prostor malenkost drugače in predvsem lepo in privlačno našim očem. Nekateri celo menijo, da so mansardna stanovanja najlepša, od koder so ponavadi najlepši razgledi, saj so na najvišji točki. Dejstvo pa je, da brez gradbenega dovoljenja skoraj ničesar ne moremo spreminjati, saj gre za rekonstrukcijo z gradbenimi deli.

 

Gradbena zakonodaja je jasna in natačno določa, v katerih primerih ne potrebujete gradbenega dovoljenja. To je neizogibno povezano tudi s plačilom komunalnega prispevka in uporabnega dovoljenja. Nepremičnina brez uporabnega dovoljenja za mansardo lahko pomeni veliko težavo v prihodnosti, ko boste takšno nepremičnino želeli prodati. Na tem mestu moramo tudi opozoriti, da velika večina opravlja ta dela brez dovoljenja in precej po domače. Dejstvo je namreč, da si mansarde ne morete urediti brez dovoljenj, čeprav veliko investitorjev celo vzpodbuja investicije brez ustreznih dokumentov. Urejanje mansard je namreč skrito za zidovi, nihče pa ne preverja spreminjanja prostorov.

Ko imamo gradbeno dovoljenje, si lahko seveda preuredimo nepremičnino na različne načine oziroma na načine, ki nam jih dovoljuje gradbeno dovoljenje. Lahko si celo uredimo stanovanje z novim, ločenim vhodom ali pa si bivanjsko površino povečamo za enega ali več prostorov.

 

Kdaj pa ne potrebujemo gradbenega dovoljenja?

Le kadar gre za dokončanje mansarde, oziroma kadar je stanovanje na podstrešju že predvideno v obstoječem gradbenem dovoljenju. To pomeni, da je za to površino tudi plačan komunalnu prispevek. Moramo pa izpolniti še drugi pogoj, ki pravi, da med urejanjem podstrešnega stanovanja ne posegamo v gradbeno konstrukcijo, kar pomeni, da ne smemo dvigniti kolenčnega zidu, ne smemo spreminjati naklona in oblike strehe, ne smemo načrtovati strešnih balkonov, ne smemo izvesti novega samostojnega vhoda, predvsem pa ne smemo posegati v nosilne stene.

 

Posebej pa izpostavljamo, da je za mansardo primerna samo tista podstreha, kjer je dovolj stojne višine. Velja namreč pravilo, da je vsaj na dveh tretjinah tlorisa višina od tal do stropa najmanj dvesto trideset do dvesto štirideset centimetrov.

 

Branko Lončar

 

Obala nepremičnine d.o.o.

Obala 16,

6320 Portorož

Tel 05 674 10 30

Mob 041 35 22 00

info@obala-nepremicnine.si

 width=Oglasno sporočilo.