Andrej Mrevlje: Stric iz Amerike

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Covid, covid, covid! Vedno ta covid, kot da ni drugega na svetu. Videli boste, kako bo 4. novembra, dan po volitvah, covid izginil s površja.”

 

Donald Trump leta po Ameriki kot za stavo. Obišče po tri zvezne države na dan, njegove postojanke so letališča, na katerih organizatorji postavijo tribune in jih napolnijo z množico Trumpovih podpornikov. Mnogi med njimi so brez mask, množice so v tesnem stiku med seboj, kar je idealno za širjenje virusa. Kot tisti sprejem v vrtničnem vrtu Bele hiše ob koncu avgusta, ki je v analih covida ostal zapisan kot big- spreader dogodek. Skratka, visoki predstavniki Trumpovega režima so se brez mask objemali in poljubljali, ko so praznovali imenovanje nove vrhovne sodnice in na ta način okužili vsaj 34 ljudi, vključno s predsedniškim parom. Zato zdaj, ko se volilna kampanja bliža koncu, postaja jasno, da Trumpa ne skrbi Joe Biden, temveč covid.

 

Če je Trump razumel karkoli, je to, da bo najverjetneje njegov Waterloo epidemija koronavirusa. Kot vse njegove nasprotnike, Trump tudi covid tlači v prah, se nad njim osaja in istočasno trdi, da je virus že premagan, kajti če ne bi bil, bi v Ameriki danes imeli že dva milijona mrtvih. Trump trdi, da je s prepovedjo poletov iz Kitajske rešil Ameriko epidemije, da bi mu morali biti Američani hvaležni. A ti, razen 40 odstotkov Trumpovih volilcev, ne mislijo tako in se organizirajo.

 

Zgolj par dni pred volitvami, so v Združenih državah zabeležili 85.000 novih okužb, kar je največ od začetka epidemije. Številke rastejo in ne padajo, kot je pred nekaj meseci napovedoval in upal Trump. Po napovedih strokovnjakov, bodo številke obolelih v naslednjih mesecih še višje, medtem ko že zdaj za covidom vsak dan umre 1.000 Američanov. Zaradi števila žrtev, zanikanja obstoja in nevarnosti virusa, nasprotovanju strokovnjakom in znanosti, bi moral Trump, ki ni storil ničesar, da bi svoje državljane zavaroval pred epidemijo, končati v Haagu, na sodišču za zločine proti človeštvu. Teden dni pred volitvami obstaja verjetnost, da so Američani že izvolili predsednika. Toda tega mi opazovalci, kot tudi volilci, seveda ne moremo vedeti z gotovostjo. Po pošti ali predčasno je volilo že skoraj 60 milijonov Američanov, kar je 45% od napovedane 65% volilne udeležbe, najvišje v zadnjih stotih letih. Zakaj tako visoka volilna udeležba, kdo so volilci, ki so množično pohiteli na volišča, ali pa mesec pred rokom odposlali svoj glas po pošti?

 

Ankete Joe Bidna postavljajo na prvo mesto, vendar pa analiza obstoječih podatkov kaže, da ima Biden nič ali zelo malo pri uspehu. Biden vodi v državah, kjer je pred osmimi leti vodil Barack Obama in kjer so pred štirimi leti volivci zavrnili Hillary Clinton. Zaradi covida so demokrati izbrali predčasno glasovanje in se izognili okužbam v prostorih in v dolgih vrstah pred volišči. Ko je Trump pred mesecem dni zagrozil, da glasov po pošti ne bodo upoštevali, so Američani vzrojili in zdaj množično volijo. Novega predsednika bo tako izvolil COVID-19.

 

Andrej Mrevlje