Fakin kritično o turizmu v Piranu

Mag. Borut Fakin, direktor Vinakoper in nekdanji direktor trženja Hoteli Bernardin d.d, spregovoril o turizmu v Piranu

Deli novico s tvojimi prijatelji

 

 

Kakšno je vaše mnenje o odločitvi statusnega preoblikovanja TZP in kako bo to vplivalo na dolgoročni razvoj piranskega turizma?

Dopuščam možnost, da obstoječa oblika organiziranosti TZP-ja ni v skladu z veljavnimi predpisi na državni ravni, vendar ravno trenutno stanje oziroma trenutna organizacijska oblika omogoča, da je glas gospodarstva kar najbolje slišan, prav tako obstoječa oblika omogoča hitro in učinkovito odzivanje na vsakodnevne spremembe na turističnem trgu. Toda sprašujem se, ali je javni zavod res edina in najboljša rešitev. Si v naši občini želimo še enega »dinozavra” v obliki javnega zavoda, ki bo podvržen še večjim političnim in kadrovskim pritiskom, kot je zdaj? Dejstvo namreč je, da je TZP v zadnjih štirih letih uspel povečati število članov s 13 na 25. Obstoječi člani združenja tako niso samo večje hotelske družbe in letališče ter Marina Portorož, ampak tudi manjši deležniki kot turistične agencije, družinski hoteli in nekateri gostinski ponudniki. Kar pa je najbolj spodbudno, so vrata odprta prav vsem, ki želijo s predlogi in argumenti soodločati o prihodnjem razvoju in promociji naše turistične destinacije. Seveda lahko razpravljamo o tem, ali je trenutni način delovanja tisti pravi in iščemo izboljšave, vendar so razmišljanja in poenostavitve, češ da manjši akterji v aktualni obliki nimajo svojega glasu, zaradi česar naj bi nastala potreba po javnem zavodu, zgrešena.

Ne morem pa niti mimo dejstva, da so prav ponudniki današnjih sprememb imeli v preteklosti več priložnosti (beri mandatov) za udejanjanje tovrstnega preoblikovanja, vendar se to ni zgodilo. Zanimivo bi bilo dobiti odgovor na vprašanje, zakaj ne.

Če TZP zdaj nekateri slikovito imenujejo “bankomat” vladajoče občinske elite, se sprašujem, ali je to morda veljalo tudi v preteklosti?

 width=

Zavajanje glede netransparentne porabe javnega denarja je neutemeljeno. TZP ima namreč nadzorni svet, v katerem med drugimi posredno ali neposredno sedijo vsaj trije predstavniki občine (vključno s predsednikom NS-ja), ki lahko kadarkoli in brez omejitev dostopajo do vseh dokumentov in informacij glede poslovanja in porabe denarja v TZP. Poleg tega pa je prav Občina Piran tista, ki na osnovi prejete dokumentacije odobrava izplačila sredstev za nemoteno poslovanje TZP. To pa še ni vse. V okviru delovanja občinskega sveta deluje tudi odbor za turizem, ki ga sestavljajo predstavniki različnih političnih opcij, ki imajo besedo in lahko vedno z argumenti predlagajo prioritete delovanja TZP in tudi zato kritika glede netransparentnega delovanja in sprejemanja odločitev »v ozkem krogu ljudi« ne vzdrži.

Prav tako zagovorniki javnega zavoda zamolčijo dejstvo, da bi bila organizacijska oblika javnega zavoda za turizem bistveno bolj odvisna od političnih in drugih interesov, tako z vidika kadrovanja kot tudi z vidika razporejanja sredstev, določanja prioritet in drugih usmeritev delovanja. Bojim se, da bi prav v javnem zavodu turistično gospodarstvo in stroka izgubila svoj glas.

Najbolj žalostno pa je, da se samo preoblikovanje dogaja brez konkretne analize trenutnega stanja in širše strokovne razprave v sodelovanju s turističnim gospodarstvom v občini Piran, kar bi bila osnova za nadaljnje odločitve, v katero smer bo šla promocija najbolj turistične občine v Sloveniji.

Menim, da bi bilo treba razmišljati in odločati izključno in samo na podlagi številk in vsebinskih dejstev, ne pa na osnovi govoric “rekla-kazala” ter medijskih obtoževanj ljudi v vodstvu TZP-ja. Da je nasproti enega najlepših hotelov na Jadranu glavna ponudba kebab, da poleti v središču Portoroža praktično nikoli ni moč najti prostega parkirnega mesta, da lokali tekmujejo med seboj, kdo bo imel glasnejšo glasbo, zagotovo ne more biti krivda TZP-ja.

 width=

Vsekakor bi si želel, da se v novem mandatu občinskega sveta 2022-2026 imenuje podžupana, odgovornega za turizem v občini Piran in je sočasno smiselno, da se pri promociji naše regije še bolj povežemo z Ankaranom, Koprom in Izolo. Glede na pomen in izkušnje pa bi ravno piranska občina morala prevzeti pobudo ter nastaviti temelje za vzpostavitev regionalnega destinacijskega managementa in razvoja enovite turistične destinacije Istra – Slovenija.

Zavedati pa se moramo, da za uspešen dolgoročni razvoj turizma v občini Piran potrebujemo jasno vizijo razvoja ter odgovore na izzive, ki so povezani predvsem s sprejetjem novega OPN-ja, prometno ureditvijo, obnovo občinske infrastrukture, trajnostnega razvoja in nenazadnje tudi spremembe razmišljanja vseh nas, ki tukaj živimo. Pot k uspehu je namreč skupno iskanje dogovora, ne pa razdvajanje in iskanje napak pri drugih. Mag. Borut Fakin, direktor Vinakoper in nekdanji direktor trženja Hoteli Bernardin d.d.