Deli novico s tvojimi prijatelji

Skupina P&P je verjetno najuspešnejše obalno podjetje, zagotovo pa najuspešnejše družinsko obalno podjetje. Več let se uvrščajo na lestvico najbogatejših Slovencev v reviji Manager in njihovo premoženje ocenjujejo na 30 milijonov evrov.

Pa to niti ni najpomembnejše. Pomembno je, da je podjetje zraslo in še raste predvsem zaradi vlaganja v razvoj in inovacije. Ni veliko slovenskih podjetij od katerih je inovacijo kupilo mednarodno podjetje, ki deluje na vseh celinah. Njihov software v telemetričnih napravah se še vedno nahaja v vseh napravah po svetu, kjer merijo gledanost televizijskih programov. Produkcija naprav pa še vedno teče v Luciji.

Ustanovitelj Vladimir Polič se je pred leti ukvarjal z izdelovanjem radijskih oddajnikov, ojačevalcev in televizijskih kamer. Leta 1991 je ustanovil prvo zasebno televizijsko postajo v Sloveniji – Kanal A in jo leta 2000 prodal podjetju Pro plus. Solastnika sta, vsak s tretjinskim deležem, tudi njegova sinova Peter in Denis. S Petrom sva se pogovarjala v njihovi poslovni hiši v Luciji, kjer je del hiše namenjen vodstvu podjetja, del razvoju in del proizvodnji.

Čeprav so sami uspešni, pa v prihodnosti Slovenije še vedno ne vidi kot uspešne države. Beg možganov in tudi beg kapitala sta slovenski stalnici in ni pričakovati, da bi se stvari lahko obrnile na bolje. Tisto kar državi onemogoča še hitrejši razvoj, je predvsem nestabilno gospodarsko okolje, ki po sogovornikovem mnenju ne skrbi za razvoj podjetništva, ampak predvsem za obstoj političnih in upravnih elit. So pa izjeme. Pravkar v Divači gradijo sodobno tovarno sončnih panelov, ki bodo seveda opremljeni s Poličevo inovacijo.

Telemetrija: meritev gledanosti s pomočjo telemetričnih naprav je povsod po svetu tržni standard, ki mu verjamejo tako oglaševalci kot tudi medijski profesionalci. Na podlagi podatkov, ki jih zajemajo Poličeve naprave, ima v večini svetovnih držav določen vzorec družin naprave, ki merijo gledanost TV programov. Ko določeno televizijsko postajo gledate več kot 30 sekund, se minuta ogleda šteje ravno temu programu. Npr. računalnik zbere podatke gledanosti v nekaj manj kot 500 slovenskih družinah in jih zjutraj posreduje oglaševalskim agencijam in televizijskim hišam. Na podlagi teh podatkov medijski strokovnjaki načrtujejo svoj program in določijo cene oglasov.Mikro usmernik toka, ki skrbi za pravilno in stalno produkcijo električne energije in bo vgrajen v vsak posamezen sončni panel. Na ta način bo možno v primeru okvar ali česa drugega izklopiti samo en sončni panel in ne vseh naenkrat. Pravi, da jih skrbi, ali bodo znali poiskati dober kader. Ga pa prav nič ne skrbi, da ne bodo tudi tega izdelka uspešno prodajali.

Dobra stran te zgodbe je, da je občina Divača v rekordnem času nekaj mesecev poskrbela za vsa potrebna dovoljenja za začetek gradnje tovarne. In prav ta primer je pokazal, da lahko občine precej naredijo za razvoj, če si tega zares želijo. Na ta način bo službo dobilo okrog 40 domačinov. Za razliko od občine Divača, kjer so nov projekt uresničili izjemno hitro, se pri projektu prenove Seče zatika že leta. Čeprav ima občutek, da si ga tudi sedanja oblast želi, se stvari premikajo počasi. Prepočasi.

 width=Pravi, da če ne bi bil domačin in bi bil vlagatelj iz kakšne druge države, bi nad projektom že pred leti obupal. Državni organi (predvsem ARSO) že leta ne odločajo o dovoljenjih. Še več, ne znajo ali nočejo mu povedati, kdaj se bodo odločili. Lahko čez par mesecev, lahko čez par let. Na ta način bomo namesto urejenega vhoda v Jernejev kanal še nedoločen čas gledali skladiščne prostore.

Kot eden izmed mnogih Pirančanov, je tudi sam spremljal naposreden prenos zadnje občinske seje v Piranu. Po njegovem mnenju sedaj v slovensko politiko vstopajo predvsem ljudje, ki so na svojem profesionalnem področju neuspešni. Predstavljajo si, da je politika nekaj enostavnega. Nekaj, kar lahko počne vsak. Še huje pa je po njegovem mnenju to, da s trenutkom izvolitve pozabijo, zakaj so bili izvoljeni. Na svoje osnovno poslanstvo, ki je delati v dobrobit svojih volilcev oziroma sredine iz katere so bili izvoljeni.

Politiko velika večina vidi samo in zgolj kot možnost izpolnitve lastnih želja, ambicij in interesov. Ali v najboljšem primeru še svojega kroga ljudi. Navkljub temu, sedanjemu županu še zaupa in upa, da bo imel dovolj energije in znanja, da lahko reče ne takim posameznikom in začne delati v dobro občine in njenih prebivalcev.

Na vprašanje ali tudi sam razmišlja o volitvah, se nasmehne. Pravi, da ga pred vsakimi volitvami nekateri nagovarjajo naj kandidira. Sam pravi, da se kot župan da veliko narediti in kot primer navaja bivšega koprskega župana Borisa Popoviča in sedanjega ljubljanskega župana Zorana Jankoviča. Po njegovem mnenju sta naredila nekaj, kar Pirančanom ni uspelo. Preučila sta potrebe svoje občine in se odločila, kakšno občino želita imeti. Določila sta prostore za razvoj turizma, prostore za razvoj podjetništva in prostore za kvalitetno življenje. Na ta način lahko vsakdo vidi, da je prišel v občino z vizijo in v prostor, ki je razvojno naravnan.

Petra seveda zanima razvoj občine v kateri živi. Sestavil je celo ankete in ljudi vprašal, kako bi mu kazalo na volitvah. In pravi, da ne slabo.Ena izmed večjih težav s katerimi se ukvarja Peter je pridobivanje novih ljudi. Od njih zahteva strokovnost in primerno delovno etiko. Predvsem morajo biti na delovnem mestu 100% usmerjeni v uspeh podjetja. Po drugi strani pa ni zaposlenega – ne glede na izobrazbo – ki ne bi bil plačan toliko, da ne rabi skrbeti za svoje vsakodnevno preživetje. Peter je v stalnem lovu za samoiniciativnimi in delovnimi posamezniki. Ali imajo razpis ali ne, vrata za dobre delavce so pri njih vedno odprta.Tomaž Perovič