Na Šri Lanki predlagali prepoved nošenja burk

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vlada na Šri Lanki je sprejela odločitev, da bo prepovedala nošenje burke, in zaprla več kot 1000 islamskih šol na podlagi nacionalne varnosti, kar je sprožilo polemike inbo močno vplivalo na muslimansko manjšino v državi. Ob tem je napovedala tudi, da bo v uporabo stopil kontroverzni protiteroristični zakon za reševanje “verskega ekstremizma” in si dala pooblastila za pridržanje osumljencev do dveh let zaradi deradikalizacije.

 

Tamkajšnji minister za zunanjo varnost Sarath Weerasekera je že podpisal dokumente s predlogom, s katerimi želi umakniti burke, vendar ga mora za sprejetje odobriti parlament in dve tretjini vlade. “Muslimanska dekleta in ženske nikoli prej niso nosile burke. To je znak verskega ekstremizma v zadnjem času. Definitivno bomo to prepovedali”, je za Al Jazeera dejal minister.

Na drugi strani je varuhinja človekovih pravic, ki meni, da je odločitev za prepoved prišla v času, ko je islamska manjšina že tako ali tako na udaru. “Odločitev je del islamofobnih odzivov v državi”, so zapisali. Aktivisti dodajajo, da s tem kršijo  pravice muslimanskih žensk, saj s prepovedjo ne morejo svobodno izražati svoje vere. Na Šri Lanki je namreč približno 9% prebivalcev muslimanske veroizpovei.

Predsednik države je medtem objavil predpis, v katerem dovoljuje pripor vsakogar, ki bi predstavljal grožnjo napada zaradi verskih ali rasnih motivov, in ki bi bil kakorkoli sovražno nastrojen proti kakšni drugi skupnosti. Varuhinja se ne strinja, saj meni, da se s tem izgublja svoboda govora.

Nošenje burke je bilo na Šri Lanki, kjer sicer prevladuje budizem, začasno prepovedano že leta 2019, po tem, ko so oboroženi možje med velikonočnimi prazniki bombardirali cerkve in hotele, in pri tem ubili več kot 250 ljudi.

 

Foto: BBC