Obalni župani: Nujno potrebno je rešiti problem vodooskrbe slovenske Istre!

Deli novico s tvojimi prijatelji

Župani Občine Piran, Občine Izola, Mestne občine Koper in Občine Ankaran so se danes sestali na 2. redni koordinaciji, na kateri so med drugim govorili o usmeritvah in strategiji dolgoročnega razvoja oskrbe s pitno vodo v slovenski Istri ter sklenili, da bodo v prihodnjem tednu podpisali pismo o nameri za izvedbo projekta skupne prijave na razpis Evropska prestolnica kulture 2025.

Vsi štirje župani so se na današnji koordinaciji strinjali, da je nujno treba rešiti problem vodooskrbe slovenske Istre in pri tem zagotoviti domače oziroma regionalne vodne vire. Soglašali so, da projekt razsoljevanja ni več aktualen, in se odločili, da bodo na državo naslovili zahtevo, naj nameni večjo pozornost težavam s pitno vodo, s katerimi se srečujejo prebivalke in prebivalci ter tudi obiskovalke in obiskovalci slovenske Istre. Pri tem so se povezali z županjami in župani s Krasa in Ilirske Bistrice, ki predlagajo povezovanje južnega dela Primorske. Županja Občine Divača Alenka Štrucl Dovgan, župan Občine Komen mag. Erik Modic, županja Občine Hrpelje-Kozina Saša Likavec Svetelšek, župan Občine Sežana David Škabar, župan Občine Ilirska Bistrica Emil Rojc in župan Občine Miren – Kostanjevica Mauricij Humar so obalnim županom tako dali pobudo, da bi obudili projekt vodooskrbe Obale in Krasa. Dogovorili so se, da Rižanski vodovod Koper in Kraški vodovod ugotovita, kakšne so tehnične možnosti in rešitve, nato pa se bodo znova sestali in se dogovorili, ali in kako bodo sodelovali pri projektu, s katerim bodo skušali pridobiti kohezijska sredstva.

Đenio Zadković, mag. Danilo Markočič, Aleš Bržan in Gregor Strmčnik so se na današnji koordinaciji med drugim seznanili še s podrobnostmi obeležitve 70. obletnice Gasilske brigade Koper, ko bodo vse štiri občine z različnimi dejavnostmi praznovale mesec požarne varnosti, in soglašali z vzpostavitvijo Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje. Prek tega bi vse štiri obalne občine in občine iz sosednjih Italije in Hrvaške pripravljale projekte za vnos v operativne programe čezmejnih, transnacionalnih in nacionalnih programov ter si lažje zagotavljale vir črpanja iz inštrumenta CTN.

Župani so se seznanili tudi s pomanjkanjem namestitev oseb z motnjo v duševnem razvoju. »To so stiske ljudi in naša naloga je, da jim omogočimo varno in neodvisno življenje,« je ob tem povedal ankaranski župan Strmčnik. Sklenili so, da bodo strokovne službe pripravile analizo stanja in predlog rešitve problematike, tudi z možnostjo razširitve oziroma dograditve obstoječih stanovanjskih skupnosti. Na točko dnevnega reda so uvrstili še problematiko vožnje po Parenzani in obnašanja na njej. Ugotavljajo namreč, da pot, ki je kategorizirana kot kolesarska, poleg kolesarjev uporabljajo sprehajalci, tekači, motoristi, motorna vozila in drugi, zaradi česar je povišana nevarnost nesreč. Odločili so se, da bodo občinske inšpekcijske službe na tej poti izvajale nadzor, občine pa bodo poskrbele za obveščanje javnosti o varni uporabi Parenzane.

Župani občin slovenske Istre se bodo naslednjič sestali predvidoma začetek julija.