Podelili primorske gledališke nagrade tantadruj: Kraljevala je Kraljica mati

Deli novico s tvojimi prijatelji

Žirija v sestavi Marij Čuk, Vojko Belšak in Matej Bogataj je koprodukcijsko predstavo Kraljica mati prepoznala kot najboljšo uprizoritev v celoti in ji podelila primorsko gledališko nagrado tantadruj. Igralki SNG Nova Gorica, Heleni Peršuh, je zasluženo namenila nagrado za igralski dosežek, žiranti Meta Hočevar, Teja Glažar in Igor Pison pa so direktorico Gledališča Koper in režiserko Katjo Pegan nagradili s tantadrujem za življenjsko delo.

Monodrama Človeški glas odzvanja kot subtilna psihološka refleksija o izgubi, koncu ljubezenskega razmerja, upanju in zlomu. Helena Peršuh je tantadruja prejela za vlogo v monodrami Človeški glas v kateri je svojo vlogo odigrala suvereno in interpretacijo pripelajla vse do točke, ko deziluzija napolni prostor in se v čustvenem zaledju pokaže nemoč, so zapisali v utemeljitvi nagrade.

Kraljevala je predstava Kraljica mati

Kot predstava pa je slavila Kraljica Mati, ki smo si jo ogledali v živo tudi mi in ob tem že pred časom zapisali: Kraljica mati, predstava (v koprodukciji Mestno gledališče Ptuj in Gledališče Koper Teatro Capodistria), ki zaradi svoje genialnosti zagotovo ne bo privabila horde željnih po izpetih vrsticah o tem kako so ženske z Venere in moški z Marsa, zagotovo pa peščico tistih, ki želijo nekaj več, saj predstava v svojo zanko ujame pot neizmernega hrepenenja po pozabljenih sanjah, sovraštva, ljubezni in obveze. Kraljica mati je predstava davno pozabljenih strasti, ki spolzijo skozi življenje, razbitih duš, ki izgubljeno tavajo v svetu, ki se okoli njih podira. Prikaz brezizhodnosti bolnega odnosa, ujetosti za rešetkami neznanja življenja. V predstavi je genialno zajet bolesten odnos v korelaciji med materjo in sinom, ki gledalca med predstavo neskončnih prispodob in dobre mere humorja, ne pustijo hladnega. Celoto zaokroži še fenomenalno postavljena scenografija, ki tako kot igralca, iz gledalca izvabi čustva pozabljene večnosti, ujetosti, pozabljene svobode, pozabljenih strasti, razpadajočega odnosa in življenja. Je zagotovo veliko več kot le osredinjenje na sam odnos med materjo in sinom, je odraz današnje brezizhodnosti v kateri so se znašli tako mladi kot starejši, ki jim v iskanju boljšega jutri, danes beži iz rok. Nenazadnje pa še velika pohvala igralcema (Nataša Barbara Gračner in Aleš Valič), ki sta skozi svoji vlogi dobesedno zajela vse našteto.

 width=
Nataša Barbara Gračner in Aleš Valič v predstavi Kraljica mati

Tantadruj za življenjesko delov roke vsestranske umetnice Katje Pegan

Govoriti o Katji Pegan, gledališki režiserki, razpeti med Piranom, kjer je odraščala, in Koprom, v katerem danes živi in dela, pomeni govoriti o različnih področjih ustvarjanja in delovanja v polju gledališča; od režiserskega, menedžerskega in organizacijskega do pedagoškega; pomeni govoriti o nekakšni intimni, doživljenjski zavezanosti prostoru slovenske Istre in z njo Mediteranu, iz katerega vznika repertoar gledališča, ki ga vodi. In hkrati pomeni govoriti tudi o vizionarstvu in pionirstvu na področju obalne kulturne politike, saj je bila med prvimi povsod tam, kjer se je vse začenjalo iz nič. Ali vsaj znova. Ker je Katja Pegan s skoraj 50 uprizoritvami močno zaznamovala delovanje koprskega, novogoriškega in tržaškega gledališča, s sistematičnim pedagoškim delom pa že desetletje vzgaja in vodi bodoče gledališčnike, prav tako pa ji gredo vse zasluge za vnovično profesionalizacijo gledališča na Obali, so člani komisije za primorsko gledališko nagrado tantadruj za življenjsko delo soglasno sklenili, da nagrado za leto 2019 prejme prav režiserka in aktualna direktorica Gledališča Koper Katja Pegan.

 width=

Sicer pa je Tantadruj veliko več kot samo primorska gledališka nagrada, saj povezuje gledališča, ki delujejo na območju Primorske, njegov glas pa seže tudi v tujino. “Nagrada Tantadruj je vsekakor v teh devetih letih, odkar jo podeljujemo dosegla svoj namen in nenazadnje se gledališča povezujejo tudi zaradi nje. Priče smo številnim koprodukcijam, ki jih bo v prihodnje upam, da še veliko več. Zagotovo pa smo samo skupaj lahko še veliko bolj uspešni in prodorni tako na slovenskih tleh kot tudi mednarodno,” je za OBALAplus povedala Maja Jerman Bratec, direktorica SNG Nova Gorica.

 

Foto: Gledališče Koper / Jaka Varmuž