Policisti so v Postojni in Izoli zasegli petarde in prepovedano drogo

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na območju Policijske uprave Koper v zadnjih letih ni bilo poškodb pri uporabi pirotehnike. »Na splošno lahko rečemo, da število zasegov, kot tudi poškodb, upada, pa vendar vsako leto na območju Slovenije beležimo kar nekaj zelo resnih poškodb, ki po navadi za vedno zaznamujejo življena posameznikov«, opozarjajo na koprski policijski upravi.

 

Kljub vsem preventivnim opozorilom pa so na območju koprske policijske uprave v zadnjih dneh že prejeli več klicev o pokanju petard, poleg tega so policisti zasegli nekaj pirotehničnih izdelkov, predvsem v Postojni in v Izoli.

 

Kot so povedali, bodo policisti v prihajajočih predprazničnih dneh intenzivno izvajali vse naloge, ki bodo usmerjene tako v preventivno delovanje in osveščanje o nevarnostih uporabe pirotehničnih izdelkov, kot tudi vse ostale naloge za odkrivanje preprodaje in preprečevanje uporabe tovrstnih izdelkov, »saj imamo do tega ničelno toleranco«. Sodelovali bodo tudi pri poostrenih nadzorih v sodelovanju s FURS, TIRS in IRSNZ.

 

»Opozarjamo, da je po zakonu (Zakon o eksplozivih  in pirotehničnih izdelkih –  ZEPI) prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je po zakonu dovoljena zgolj od 26. decembra do vključno 1. januarja«, sporočajo iz policije.

 

Postojnski policisti so 26. novembra na podlagi Odredbe sodišča izvedli hišno preiskavo na domu 18-letnega domačina. Pred tem so namreč pridobili informacije, da je Postojnčan pred objektom dijaškega doma otrokom in mlajšim mladoletnikom prodajal pirotehnične izdelke različnih kategorij. V hišni preiskavi so policisti zasegli okoli 400 pirotehničnih izdelkov različnih  kategorij. Med njimi so bile tudi močnejše petarde z izrazito močnim pokom, katere lahko kupuje, poseduje ali uporablja samo pravna oseba ali podjetnik z ustreznim dovoljenjem. Prav tako je bila v hišni preiskavi zasežena manjša količina snovi (približno 6 g), za katero sumijo, da gre za prepovedano drogo.

 width=

Zoper 18-letnika bodo policisti zaradi kršitve Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih ter Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami izvedli hitri postopek o prekršku.

 

Isti dan so postojnski policisti pri 22-letnemu Postojnčanu na podlagi odredbe sodišča izvedli tudi hišno preiskavo zaradi suma posedovanja prepovedanih drog. V hišni preiskavi so policisti zasegli približno 60 gramov prepovedane droge, 32 komadov prepovedanih petard in pištolo SIGSAUSER s pripadajočim nabojnikom. Pištola bo poslana v ekspertizo, da se ugotovi ali gre pravo orožje.

 

Zoper 22-letnika bodo policisti izvedli prekrškovne postopke zaradi kršitev Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih ter Zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi  drogami. V primeru, da bo ekspertiza potrdila pristnost pištole, pa še prekršek po Zakonu o orožju.

 width=

21.novembra 2021 so se stanovalci Livad na Južni cesti pritožili nad pokanjem petard. Na kraju so policisti PP Izola zalotili tri mlajše mladoletnike, stare med 14 in 15 let, enemu od njih so v postopku zasegli 76 petard znamke Pirat, ki skladno z Zakonom o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI) spadajo v kategorijo P1. Ker pirotehničnih izdelkov kategorije P1 (skladno z ZEPI in navodili proizvajalca) ni dovoljeno prodajati in uporabljati osebam mlajšim od 18 let, so bile le te mladoletniku zasežene, o čemer so bili obveščeni njegovi zakoniti zastopniki oz. starši.

 width=

Zoper mladoletnega kršitelja so policisti zaradi prekrška po 9. točki 1. odstavka 48. člena ZEPI na Okrajno sodišče v Koper, Oddelek za prekrške, podali obdolžilni predlog in predlog za odvzem predmetov. Za predmetni prekršek ZEPI za polnoletne osebe predvideva globo v višini 400 evrov, medtem ko je za konkretni primer mlajšemu mladoletniku, skladno z Zakonom o prekrških  (ZP-1), mogoče izreči enega od vzgojnih ukrepov (ukor, navodila in prepovedi ali nadzorstvo).

 

Na policiji poudarjajo, da so določene omejitve uporabe pirotehnike nujno potrebne, saj nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne  poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), moti živali ter onesnažuje okolje.

 width=

»Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je naš skupni problem, zato prosimo vse, predvsem pa starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje, da z opozarjanjem na nevarnosti in možne posledice takega početja ter s svojim lastnim zgledom pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic. Prav tako prosimo starše in skrbnike otrok, da skrbno preberejo navodila proizvajalca posameznega pirotehničnega izdelka ter navodila skupaj z otrokom dosledno upoštevajo«, še dodajajo.