Deli novico s tvojimi prijatelji

Pedagogika Montessori nas uči, naj se izogibamo velikim kupom plastičnih rojstnodnevnih daril za naše najmlajše, saj bodo tovrstna darila izgubila zanimanje vašega otroka še preden bodo zares odvita.

 

Razumevanje časovnega minevanja

Praznovanje, kot ga je že pred dobrimi sto leti med otroke vpeljala italijanska zdravnica, učiteljica, filozofinja in dobrodelnica Maria Montessori, otroku pomaga razumeti koncept časa, ki je zanj v začetnem življenjskem obdobju precej nerazumljiv. Otroci si težko predstavljajo, kaj pomeni minevanje, saj gre za abstrakten pojem. S tem, ko otroku z obredom, opisanim v nadaljevanju članka, predstavimo, da v enem letu Zemlja naredi pot okoli Sonca, zamenjajo se letni časi in mi postanemo leto dni starejši, mu omogočimo širše razumevanje časa. Njegov rojstni dan povežemo z dogajanjem v vesolju. Seveda pa je poleg učenja v ospredju čaščenje otrokovega življenja ter vsega, kar je doživel in dosegel.

 

Samorefleksija staršev

Vsakdo si želi, da se ga na rojstni dan spomnimo in ga cenimo. Montessorijevo praznovanje življenja je zares poseben način praznovanja. Otroci radi poslušajo o potovanju od njihovega rojstva do danes. Želijo si slišati zgodbe, ki so povezane z njihovim življenjem, si ogledati fotografije in se spominjati čudovitih trenutkov. Montessori pedagoginja Mojca Košičnam je razložila, da imajo ob takšnem praznovanju tudi starši možnost samorefleksije na to, v katerem razvojnem obdobju se otrok nahaja in kako so se kot družina razvijali.

 width=Kaj potrebujemo za praznovanje?

– Okroglo preprogo, ki bo predstavljala orbito (orbita je »cesta«, po kateri Zemlja kroži okrog Sonca.).

– Večjo svečo ali rumen predmet v obliki krogle, ki bo predstavljal Sonce (veliko žarečo kroglo, ki jo vidimo na nebu, ki nikoli ne ugasne in nas greje).

– Globus, ki je lahko v obliki napihljive žoge, lahko je pravi šolski globus ali pa čisto majhen globus. To bo predstavljalo Zemljo (planet, na katerem živimo).

– Krog z letnimi časi ali meseci v letu. Krog lahko naredimo iz kartona in kolaž papirja, lahko pa na spletu poiščemo že izdelano predlogo.

– Otrokove fotografije. Izberemo po eno za vsako leto. Fotografije vam bodo pomagale pri pripovedovanju otrokove zgodbe.

– Zanimive podatke iz otrokovega življenja. Zapišite si ključne trenutke, zabavne anekdote, razvojne dosežke, ki so se otroku zgodili do dopolnjenega leta starosti.

– Čajne svečke. Na ravno površino (pladenj, krožnik) postavite toliko svečk, kolikor let bo

otrok dopolnil. Ne pozabite na vžigalice. Če želite, si lahko priskrbite tudi kajfež, s katerim bo otrok pogasil svečke.

 

Kako izpeljemo praznovanje?

Na sredino prostora razgrnite preprogo, ki bo nakazovala orbito. Na sredo namestite svečo oziroma kroglast predmet rumene barve, pod katerega postavite krog z letnimi časi oziroma meseci. Ob sebi imejte fotografije in napisano otrokovo zgodbo ter ustrezno število čajnih sveč. Slavljenca oziroma slavljenko povabite k sebi in zbrane posedite v krog. Obrazložite jim, da sveča na sredi predstavlja Sonce, globus naš planet. Svečo na sredini prižgite, opozorite na to, da je ogenj vroč in nato pri otrocih, starejših od treh let, pojasnite kroženje Zemlje okrog Sonca. To tudi sami ponazorite tako, da z globusom obhodite pot po nakazani orbiti. Globus predajte slavljencu in začnite s pripovedovanjem zgodbe, ki jo lahko začnete nekako takole: »Danes je Julijin rojstni dan in povedala vam bom zgodbo o Juliji in njenih dogodivščinah, ki jih je doživela vse do danes, ko praznujemo njen tretji rojstni dan.« Zgodbo prilagodite starosti otroka. Ob zaključku opisa vsakega leta naj slavljenec naredi krog okoli sonca, prižge se tudi ena svečka. Ko otrok zaključi krog, povejte, da je Zemlja enkrat obkrožila Sonce in da je tudi otrok dopolnil leto. Ob vsakem dopolnjenem letu priložite tudi fotografijo. Pri mlajših otrocih lahko kroženje izpustite in prižgete samo svečko. Zgodbo nadaljujete in ponavljajte do aktualne starosti. Na koncu otrok upihne vse svečke in si ob tem nekaj zaželi. Naj ne manjka tudi pesmica Vse najboljše. Ob koncu obreda si lahko vsi zbrani pogledajo fotografije in čestitajo slavljencu.

 

Rojstnodnevna darila

 

Izbirajte darila oziroma igrače, ki bodo spodbujale otrokov razvoj in domišljijo. Naj bodo trajnostno zasnovane in naj od njega zahtevajo razmislek. Igrače, ki jih priporočajo Montessori pedagogi, so izdelane iz naravnih materialov, usmerjene so v usvajanje nove otrokove spretnosti in so realistične.

 

Več o pristopu Montessori si lahko preberete v knjigi Montessori za starše, avtorice Mojce Košič.

 

Maja Orel Jakič