Prednosti majhnih hiš

Deli novico s tvojimi prijatelji

»Tiny house« oziroma majhna hiša je v zadnjih letih vse bolj popularna predvsem pri ljudeh, ki ne želijo zapraviti celega premoženja za hišo. Niso pa zanimive samo iz finačnega vidika, temveč tudi zaradi tega, ker so se pri gradnji osredotočili na trajnostno bivanje v povezavi z vsem udobjem, ki ga male hiše nudijo.

 

Površine majhnih hišk se gibljejo vse od resnično majhnih 10m2 do nekje 40 m2. Dejansko je to miniaturen dom, ki pa ne glede na majhnost ponuja vso udobje, ki ga imajo tudi velike hiše.

 

Najbolj pomembno vlogo pri majhnih hiškah ima trajnostni vidik, zato se za takšno bivanje odločajo predvsem mladi ozaveščeni pari, vse več pa je tudi starejših, ki ostanejo sami v velikih hišah in težko plačujejo stroške vdrževanja. Pri mlajših igra pomembno vlogo tudi to, da so majhne hiše lažje finančno dostopne.

 

In katere so še druge prednosti majhnih hiš?

Majhne hiše potrebuje zelo majhno parcelo in enostavneje jo je zgraditi. Prav tako se za gradnjo uporabljajo reciklirani in ekološki materiali. Ker je takšna hiša manjša, tudi ne omogoča, da bi se nam nabirala navlaka, saj zavzema preveliko prostora in je dosti lažje, če se je znebimo. Cena je prijazna, dokler nismo prezahtevni. Ker je hiška majhna, tudi stroški vdrževanja niso visoki. Manjša je poraba elektrike in energije za ogrevanje (ali hlajenje). V manjši hiši nam ostane več časa zase in svoje hobije, ki bi ga sicer porabili za čiščenje velike hiše. Seveda se posledično zapravi tudi manj denarja, saj majhna hiška ne potrebuje veliko notranje opreme.

 

Koncept majhnih hiš so razvili v ZDA, trend pa se je že precej razširil tudi na Novi Zelandiji in Evropi. Trend je zaznati tudi v naših krajih, potrebno je pa vedeti, da je v Sloveniji tudi za majhno hiško potrebno gradbeno dovoljenje, komunalno opremljeno parcelo ter vsa ostala soglasja.

 width=

Foto in vir: Pinterest in www.tinyliving.com