V Škofijah se že kažejo tlorisi nove šole

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po tem, ko so v septembru do tal porušili v sedemdesetih letih zgrajeno Osnovno šolo Oskarja Kovačiča v Spodnjih Škofijah, se sedaj že kažejo tlorisi nove, sodobne in nadstandardne šole, ki bo dvoodelčna in bo predvidoma po zimskih počitnicah 2023 pod svojo streho sprejela 504 učence.

 width=

V TEKU SO ZEMELJSKA DELA

Po tem, ko je konec oktobra podjetje Makro 5 gradnje d.o.o. po zaključku rušitvenih del prevzelo očiščeno šolsko zemljišče, je nemudoma pričelo z geomehanskimi raziskavami tal, sedaj pa že izvaja zemeljska dela, je povedal vodja projekta iz obalnega gradbeno-inženirskega podjetja Gregor Romanešen. »Trenutno se izvajajo izkopi, ki že nakazujejo tlorise nove šole. Dela potekajo nemoteno, vreme nam je naklonjeno. S torkretiranjem utrjujemo brežino pod športnim igriščem, pričeli pa smo tudi s pilotiranjem pilotne stene pod obstoječo telovadnico. Ta je nujna pred pričetkom drugih izkopov okrog telovadnice.« Romanešen pričakuje, da bodo do zaključka letošnjega koledarskega leta zabetonirali velik del temeljev najnižje ležečega območja šolske stavbe in na tem mestu že pričeli z betonsko konstrukcijo.

 

Načrtovano je, da se bodo gradbena dela zaključila s koncem prihodnjega leta, čemur bo sledilo nameščanje notranje opreme in selitev v novo šolsko poslopje. Za investicijo, ki poleg zagotavljanja ustreznih prostorskih pogojev za izvajanje osnovnošolskega izobraževanja prinaša tudi izboljšanje življenjskih in bivanjskih pogojev v podeželski skupnosti, je Mestna občina Koper pridobila dobrih 3,2 milijona evra z naslova sofinanciranja investicij v vrtcih in osnovnem šolstvu Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

 width=

NOV PROSTOR ZDRUŽEVANJA

Izgradnja nove šole bo v kraj prinesla nove možnosti druženja in aktivnega preživljanja prostega časa. Koprska občina bo na trg pod šolo umestila pergolo s klopjo, pitnik in steber za nujen servis koles. V neposredni okolici bodo uredili skupno 68 parkirnih mest ter primerno prometno ureditev. Kot pa so obrazložili izbrani arhitekti iz arhitekturnega biroja Studio.a+v, skupnostni prostor Spodnjih Škofij nadgrajuje tudi umestitev šolske knjižnice neposredno ob glavni vhod v šolo. Ta je zasnovana tako, da jo je možno uporabljati tudi kot samostojno delujočo krajevno knjižnico. Prostor pred šolo bo obogaten tudi z umestitvijo rekreativnega balinišča, za katerega arhitekti upajo, da bo uporabnike v prostor vabilo tudi v času, ko ni vrveža šolskih otrok.

 

Predsednik krajevne skupnosti Matjaž Čok je nad odločitvijo o izgradnji nove šole navdušen: »Za krajevno skupnost Škofije je izgradnja nove šole izrednega pomena, saj se bo zgradila nova šola na isti lokaciji, kar se nam zdi z vidika varovanja okolja pomembno. Novo poslopje povzema vse dobre lastnosti starega, kar pomeni, da ostaja paviljonsko in atrijsko. Šola bo razpolagala z veliko kuhinjo in celo lastnim vrtom. Znotraj projekta izgradnje je predvidena tudi energetska sanacija telovadnice, kasneje tudi športne dvorane Burja. Izredno veseli smo tudi možnosti javne uporabe knjižnice. Ker se tendenca priseljevanja v naše atraktivno okolje slovenske Istre ne zmanjšuje, je bistvenega pomena pri novogradnji tudi to, da bo zadostila potrebam po večjih kapacitetah, saj vsi vemo, da naknadne ad hoc rešitve niso najboljše.« Čok še dodaja, da je v skrbi za okolje KS Škofije v zadnjem času posadila preko 60 dreves in 500 sadik drugega mediteranskega rastlinja.

 width=

POUK V ČASU GRADNJE POTEKA NEMOTENO 

Medtem, ko je na gradbišču že zelo živahno, se v neposredni bližini, v športni dvorani Burja, nemoteno odvija pouk za učenke in učence od petega do devetega razreda. Tam ima svoje prostore tudi vodstvo šole. Za preostale razrede je MOK v sodelovanju z lokalno skupnostjo in vodstvom šole primerne prostore uredila v župnišču in ustrezno preurejenih prostorih Krajevne skupnosti Škofije, kamor je preseljena tudi šolska knjižnica. Ravnateljica Vlasta Urška Baraga pojasnjuje, da so se tako otroci kot tudi učitelji dobro prilagodili na nove razmere. Pozdravljajo tudi novo postavljen ogrevan šotor na zunanjem šolskem igrišču, ki že služi tako učencem kot športnim zanesenjakom, ki so doslej uporabljali dvorano Burja. Na vprašanje, ali je zadovoljna s potrjenim projektom za izgradnjo nove šole, odgovarja: »Nova šola bo nedvomno ponudila kvalitetno in sodobno opremljene prostore, namenjene osemnajstim oddelkom, navezavo na šolsko igrišče in kar zelo pozdravljam, ostala bo povezana tudi z vrtcem. V vseh teh letih smo namreč navezali izreden stik, ki ga želimo tudi v prihodnje ohraniti.« Ravnateljica ne skriva zadovoljstva tudi ob dejstvu, da so snovalci novega šolskega kompleksa v kar največji meri upoštevali želje učiteljev in vodstva šole, saj so skupaj z otroki ravno oni tisti, ki bodo nove prostore osmislili in jim nenazadnje dali vsebino.

 

ARHITEKTURA ZA NOVE GENERACIJE

Kot so zapisali na koprski občini, je strokovno ocenjevalno komisijo najbolj prepričal elaborat arhitekturnega biroja Studio.a+v. Pod strokovno najprimernejšo rešitev se tako podpisujejo arhitekti Anže Koren, Viktorija Žavbi, Robert Prašnikar in Žiga Kreševič, ki so se zasnove nove šole lotili z veliko odgovornostjo do prostora, v katerega bo umeščena:

»Zavedajoč se, da v občutljiv prostor Spodnjih Škofij umeščamo objekt, ki po svoji velikosti bistveno odstopa od večine zgrajenega v svoji neposredni okolici, smo k razmisleku o arhitekturni zasnovi šole pristopili skozi višinsko umestitev objekta na teren. Pri tem smo se naslonili na tradicionalen element istrskega prostora: suhozid. S serijo suhozidov in mednje oz. nadnje umeščenimi volumni smo pojavnost šole zmanjšali, program pa razvili terasasto po terenu. Velik izziv pri načrtovanju in usklajevanju projektov za novogradnjo OŠ Oskarja Kovačiča Škofije je predstavljalo tudi dejstvo, da smo želeli ohranjati odprt pogled iz platoja igrišča nad šolo proti dolini. Z velikim angažmajem vseh vpletenih projektantov smo ta zastavljani cilj uspeli tudi uresničiti.«

 width=

Šola je zasnovana na način, da ima vsaka matična učilnica možnost izhoda na zunanje površine, kar je za čas, v katerem smo se znašli, do učencev in šolskega osebja zelo prijazno. Vsekakor pa tudi sicer. Katere so preostale posebnosti nove šole? »Ohranitev atrijske zasnove šole, ki jo je v svoji originalni zasnovi pred serijo prezidav imela že stara osnovna šola (arhitekt: Jadran Rebec), se nam je za mediteranski prostor zdela ključna. Število dni, ko bodo otroci lahko uživali v pouku na prostem, je v danem okolju sorazmerno veliko, zato je posebna pozornost posvečena tudi oblikovanju zunanjih površin. Vsak izmed zelenih delov bo s svojo izbrano vegetacijo omogočal tudi poistovetenje uporabnikov s prostorom. Šola je v celoti zasnovana kot skeletna gradnja v armiranem betonu, ki omogoča prilagajanje različnim prostorskim in funkcionalnim potrebam skozi življenjsko dobo samega objekta. Centralni prostor šole je trovišinski volumen, ki se nad tribuno odpira od pritličja do drugega nadstropja in uporabnikom omogoča prostorsko doživetje prereza arhitekturne zasnove. Vertikalne komunikacije v šoli so zasnovane kot sistem tribun, stopnišč in prehodov, ki pa so locirane tako, da je v vsaki točki omogočena jasna vizualna orientacija v prostoru in najkrajše možne poti,« obrazložijo arhitekti.

 

Vsekakor bo nova šola s svojo izčiščeno arhitekturno govorico nagovarjala nove generacije in tako tudi sama na nezavedni in zavedni ravni postala del učnega kurikuluma. Bo učiteljica, ki bo zvesto sledila sodobnim pedagoškim pristopom s fleksibilnostjo rabe prostorov in kompleksnostjo prostorskih doživetij.

 width=

V GRADNJI ŠE TRI ŠOLSKA POSLOPJA

Poleg gradnje OŠ Oskarja Kovačiča v Spodnjih Škofijah Makro 5 gradnje d.o.o. gradijo novo večnamensko telovadnico s pripadajočimi prostori v Mirnu, izvajajo statično sanacijo in preureditev prostorov Osnovne Šole Trnovo v Ljubljani in rekonstrukcijo ter dozidavo prostorov Osnovne Šole Hoče na Štajerskem. Pred nedavnim pa je podjetje zaključilo obsežna dve leti trajajoča GOI dela v hrvaškem Umagu, kjer je na območju nekdanje vojašnice zraslo javno poslopje, ki se razteza na 3000 m2 v treh etažah in ima 25 učnih prostorov z vsemi potrebnimi spremljevalnimi prostori. Namenjeno bo srednješolskemu izobraževanju. Omenjena stavba je del obsežnega projekta izgradnje izobraževalnega kampusa, ki bo zajemal vse stopnje izobraževalnega sistema, od jasličnega varstva do univerzitetnega izobraževanja. Predvidena je tudi gradnja namestitvenih kapacitet za izobraževalni kader. S takšnim pristopom želi mesto Umag privabiti mlade, izobraženim pa ponuditi možnost razvoja v domačem okolju. Vsekakor vizija, ki ji velja slediti.

 

Maja Orel JakičOglasno sporočilo.