Vrt v decembru

Deli novico s tvojimi prijatelji

Prišel je tudi zadnji mesec leta, v katerem smo z mislimi vsepovsod, samo na vrtu ne, a je treba posvetiti pozornost vrtu tudi decembra. Topel in vlažen  november je poskrbel, da se je vegetacija krepko podaljšala. Na zelenjavnih gredah lahko pobiramo motovilec,  ohrovt, brstični ohrovt, različni zimski radiči so že na razpolago, endivija je tudi v polni rodnosti. Drobnjak, peteršilj poberemo in ga lahko shranimo v skrinjo za zimsko uporabo. Poberemo tudi por.  Ostalo zelenjavo, ki je  končala z vegetacijo, je potrebno odstraniti in gredice počistiti. Kompost je potrebno malo zaščititi, tako da ostanejo temperature dokaj visoke, da se lahko proces razkrajanja nadaljuje.

 

V zeliščnem vrtu  vlada v decembru zatišje, a vseeno je dobro preveriti, kako je z našimi rastlinami. Porežemo, če so kje ostali deli cvetov, odmrlih poganjkov. Odstranimo listje, če se je kje nabralo, kajti pod listjem se ustvarjajo zelo dobri pogoji za gnitje rastlinskih delov. Če je kje zapleveljeno, opravimo še zadnjo letošnjo pletev.

V sadnem vrtu  lahko  sadimo še sadno drevje, dokler nam vremenske razmere to dovoljujejo.  Odstranimo plodove, ki so ostali po obiranju na tleh, in jih uničimo. Ko drevesa odvržejo listje, lahko začnemo z obrezovanjem. Izjeme so češnje, marelice, slive.

V vinogradih lahko  tudi začnemo z rezjo, ko listje odpade. Pogledamo tudi, kakšno je stanje kolov in kako je z žico. Citruse,  ki jih imamo posajene v zemlji na bolj izpostavljenih legah ali v loncih, je dobro oviti s tkanino, da preprečimo poškodbe, če bi prišlo do hudega mraza.

Sašo mejak

V okrasnem vrtu  je december obdobje, ko lahko opravimo presaditve grmovnic in dreves, ki smo se jih zaželeli na drugih lokacijah.  Listopadne grmovnice in drevesa lahko porežemo. Ko odvržejo liste, je te grmovnice in drevesa dosti lažje oblikovati. Vse odpadlo listje je potrebno pograbiti in odstraniti, da ne dovolimo, da se pod njim vzpostavijo dobri pogoji za razvoj škodljivcev in različnih bolezni.  Poskrbimo tudi, da zaščitimo kake vrtne objekte, ki so bolj občutljivi na mraz. Vodne objekte nadziramo, da ne pride do zmrzevanja. Če je december bolj sušen, je potrebno opraviti  zalivanje, ker si je treba zapomniti, da tudi pozimi rabijo rastline vlago za svoj obstoj. Zato se nam dogaja, da nam rastline  odmrejo pozimi zaradi osušitve (predvsem tiste v  posodah), mi sami pa mislimo, da zaradi mraza.

Trata je v zimskih mesecih  na stranskem tiru. Pustimo jo, da v miru preživi zimo. Poskrbimo, da ni listja ali iglic na njej.

Zimski čas je tudi obdobje, ko je dobro pregledati orodja.  Po dolgi sezoni je dobro na kosilnicah, obrezovalnikih in pihalnikih opraviti servise ter jih pripraviti za novo delovno sezono.

V zimskih mesecih je dobro tudi, da pripravimo krmilnico, s katero  bomo pomagali mnogim koristnim ptičem, da  lažje preživijo zimo.

Sašo Mejak