Deli novico s tvojimi prijatelji

Pletenje košar oziroma pletarstvo je eno izmed najstareših obrti v Sloveniji in primorska regija prav nič ne zaostaja.

 width=

Za pletenje se uporabljajo upogljive vrste lesa, kot so leska, srobot, koruzno ličje in nenazadnje gaber, jesen ali breza. A na Obali je najboljše pletivo venka. Venka je veja beke, drevesa iz družine vrb. Najlažje jo spoznamo, če se sprehodimo po naših vinogradih. Ima nizko deblo in krošnjo iz zlato-rdečega šibja. Vinarji namreč venke uporabljajo za vezavo trt in jih imajo zato zmeraj posajene na dosegu roke.

 width=

Zabavlje so majhna vas v Istri, ki premore le okoli 30 prebivalcev, a sem le s kratkim obiskom ugotovil, da ima, poleg ogromnega 100-letnega hrasta, tudi ogromno srce in veliko znanja ter ljubezni do istrske zemlje. Skupna točka med pletarstvom in vasjo je Aldo Jerman, ki veje beke uporablja v drugačne namene. Svoj prosti čas preživlja s pletenjem košar.

 width=Vejevje nareže med začetkom jeseni in pomladi. Veje nato spravi, da jih lahko po potrebi uporablja vse leto. Ko mi je pokazal svojo delavnico, je bilo vse zelo lično zloženo in pospravljeno. Na mizi, kjer so se bohotili njegovi izdelki, je imel pripravljeno orodje, ki ga uporablja pri izdelovanju. Klešče, kladivce, različne škarje za veje in kosir, nožek, ki ga pozna vsak pravi Istran, so bili zloženi tako, da jih ima na dosegu roke, ko jih potrebuje. Njegove košare so izdelane iz dveh različnih barv, in sicer rdeče ali bele. Nekatere so celo dvobarvne. Kot mi je mojster povedal, je barva odvisna od tega, ali je bila venka olupljena ali se je lubje še drži. Za bele košare venke najprej olupi, nato jih en dan preden se loti pletenja namoči v vodo, da se lažje upognejo in se ne lomijo. Za rdeče oziroma temno rjave košare pa šibe ne olupi. V tem primeru vejevje namoči za približno en teden, saj voda potrebuje več časa za pronicanje skozi lubje.

Za izdelavo ene košare potrebuje približno en dan, odvisno od zapletenosti vzorca in velikosti. Njegove košare uporabljajo za gobarjenje, nabiranje sadja in zelenjave z vrta ali pa za nošenje hrane k blagoslovu. V veje ovije tudi steklenice, da sta vino in olje še dodatno zaščitena pred svetlobo ali nerodnostjo. Večino košar podari in redko katero proda, saj pravi, da to dela iz veselja in ne za dodaten zaslužek. Za njegove izjemne izdelke so slišali že na Dolenjskem in mu v popravilo prinesli razne pletene izdelke. Letos pozimi je svojo obrt širši publiki predstavil na Dunaju, kjer je kar pred obiskovalci pletel košare. Radovednežev, pravi, da ni manjkalo. Dober glas seže v deveto vas, kdaj pa tudi v kakšno svetovno prestolnico.

 

Rok Dekorti