Zdravstveni dom Lucija: Prvi zdravstveni dom iz naravnih materialov

Deli novico s tvojimi prijatelji

Gradnja novega Zdravstvenega doma Piran v Luciji se je začela 16. aprila s prvo gradbeno fazo. Slednja je vključevala rušitev dela starega objekta in novogradnjo obstoječih prostorov v okolici lekarne Lucija, kjer so bile ambulanta družinske medicine, referenčna ambulanta, specialistična ambulanta za diabetike, internistična ambulanta in psihiatrična ambulanta.

Zdravstveni dom, ki bo meril 2700 kvadratnih metrov in bo skoraj nič energijski, bo grajen v dveh fazah. Prva obsega novogradnjo na zahodnem delu ob Solinarski cesti, kjer dela potekajo po terminskem načrtu. Druga gradbena faza bo vključevala izgradnjo nadomestne gradnje na območju sedanjega zdravstvenega doma.

 width=

“Sam projekt gradnje zdravstvenega doma, bo za kar 53 procentov povečal kapacitete in zmogljivosti zdravstvenega doma. Projekt je razdeljen v dve fazi. V prvi bomo tako zgradili upravno stavbo, pri kateri smo že v fazi nastavljanja inštalacij in nove ordinacije. Prva faza gradnje naj bi bila po naših podatkih zaključena do konca septembra oziroma začetka oktobra, ko naj bi pridobili tudi uporabno dovoljenje. Poleg tega bo v prvi fazi urejeno še parkirišče in del zunanje ureditve,” je za OBALAplus povedal Gorazd Dimnik, gradbeni nadzornik.

Oba objekta bo združeval nov glavni vhod, vzdolžni atrij bo objekt ločil na zahodno novo krilo in vzhodni nadomestni krili objekta. Celoten objekt bo 700 kvadratnih metrov večji od obstoječega, poleg njega bo več kot 100 dodatnih parkirnih mest, kar bo omililo parkirno stisko prebivalcev Lucije.

 width=
Od leve proti desni: projektant Sandi Pirš, Župan Đenio Zadković, gradbeni nadzornik Gorazd Dimnik, vodja investicijske službe v Piranu Karmen Pines, direktor Zdravstvenega doma Matjaž Kranjc, predstavnik podjetja Lumar Lovrenc Cvetko in Gorazd Šmid vodja gradnje.

Gorazd Šmid, vodja gradnje pa je ob tem poudaril, da dela tečejo po planu in bodo kljub deževnemu maju, ki je za nekaj dni ustavil napredovanje izgradnje, opravljena v predvidenem roku.

Investicija težka 4.260.000 evrov

Vrednost investicije v nov zdravstveni dom v Luciji je ovrednotena na 4.260.000 evrov brez DDV. Projekt, ki ga bosta izvedli podjetji Lumar in Grafist, bo Ministrstvo za zdravje financiralo v višini do 200.000 evrov, občina Piran bo pridobila sredstva Eko sklada v višini 1.028.871,98 evrov. Dela v prvi gradbeni fazi bodo predvidoma izvedena do konca oktobra 2019, sledila bo selitev v nove prostore, nato rušenje preostalega zdravstvenega doma in gradnja druge faze. Po časovnem načrtu bo Zdravstveni dom Piran dokončan do julija 2020 oziroma 40 let po odprtju obstoječega.

 width= width= width= width=

Samo v letošnjem letu so v proračunu na občini Piran za ta projekt predvideli 1.600.000 evrov, v kar je, po besedah Karmen Pines, vodje občinske investicijske službe, zajeta izgradnja celotne prve faze in začetek del druge faze, ki se bo predvidoma začela konec oktobra ozioma v začetku novembra. Občina ima torej zagotovljena finančna sredstva za sprotno poplačilo izvedenih del. Predviden zaključek del druge faze sledi v juniju naslednje leto, ko na piranski občini pričakujejo, da bodo pridobili tudi uporabno dovoljenje tudi za to in nato še dokončna selitev in uporaba novih prostorov.

Župan Đenio Zadković, ki je izstopil iz nadzornega odbora pri tem projektu je ob tem izpostavil, da dela potekajo transparentno in hitro napredujejo, poleg tega pa poudaril, da bodo prebivalci ob izgradnji novega zdravstvenega doma pridobili tudi več kot 100 novih parkirnih mest, ki so velika pridobitev za lokalne prebivalce kot tudi za potrebe novega zdravstvenega doma. Ob tem je potrebno omeniti, da bodo parkirna mesta stala na območju Sončnega parka. Kot je poudaril tiskovni predstavnik občine Piran, Bruno Kuzmin, bodo parkirišča zavzela le 15 odstotkov obstoječega Sončnega parka in prav teh 15 procentov je tistih, ki bo znatno omililo parkirno stisko prebivalcev Lucije.

 width=

Se v nov zdravstveni dom seli tudi metadonska ambulanta

Nov zdravstveni dom bo z zagotovitvijo dodatnih štirih ambulant, treh referenčnih ambulant, nove ambulante medicine dela, prometa in športa ter izboljšano urgenco prispeval k zmanjševanju čakalnih vrst. Poleg visokih energetskih in okoljskih standardov bo dom na povečani površini prispeval k promociji zdravja, saj bo v njegovem sklopu sodoben center za krepitev zdravja s predavalnico, telovadnico in fizioterapijo.

Kot nam je zaupal direktor Zdravstvenega doma, Matjaž Kranjc, v prostorih, vsaj na začetku, predvidevajo najprej umestitev družinske medicine, pediatrije in nujno medicinsko pomoč. Ostale specialistične dejavnosti kot je na primer zobozdravstvena bodo poskušali po njegovih besedah razseliti v druge obstoječe prostore. Zanimalo nas je tudi ali obstaja kakšna možnost, da bi se glede na željo občanov, v nov zdravstveni dom lahko preselila celo metadonska ambulanta, vendar je Kranjc ob tem izpostavil, da tega niso imeli v planu, ne izpušča pa možnosti umestitve, če se bo ob izgradnji izkazalo, da prostorska zmožnost bo. Se pa ob tem, po njegovih besedah, poraja vprašanje, koliko je smotrno umeščati metadonsko ambulanto v prostore zgledne in dobro urejene ambulante. Metadonska ambulanta tako vsaj zaenkrat še ostaja v Piranu.

 width=

Prvi Zdravstveni dom v Sloveniji zgrajen iz naravnih materialov

Objekt je zasnovan kot montažni objekt, gre pretežno za leseno gradnjo, sicer pa je, kar 70 odstotkov objekta zgrajenega iz naravnih, okolju prijaznih materialov. Podjetje Lumar v sodelovnju s podjetjem Grafist, je po besedah vodje finančne službe v Piranu, Karmen Pines naravnost idealno za izgradnjo novega zdravstvenega doma, saj so predvsem v podjetju Lumar specializirani prav za okolju prijazno gradnjo.

“Projekt je sestavljen iz treh vzporednih pritličnih lamel, vmes bodo zeleni atriji, pergole in urejeni prostori za druženje. Objekt arhitekturno sledi mediteranski arhitekturi in je na nek način kot ena podaljšana roka izolske bolnice,” nam je o projektu zaupal projektant Sandi Pirš

 width= width= width= width=

Ob tem je Lovrenc Cvetko vodja inženiringa in predstavnik podjetja Lumar izpostavil, da gre pri tem projektu bolj natančno – za montažno leseno gradnjo tehnologije Lumar, kar pomeni, da so pri gradnji uporabljeni ekološki materiali. Ekološko usmerjenost projekta kot že prej omenjeno priznava tudi Eko sklad, ki je projekt subvencioniral v višini 1.028.871,98 evrov. Po besedah Cvetkova, projekt tako dosega najvišjo možno subvencijo, saj s svojim ekološkim pristopom navdušuje.

Kot zanimivost naj omenimo, da je podjetje Lumar izdelalo tudi ekološko obarvan slovenski paviljon na Expu v Milanu.