Zelena jeklenka Butan plina od zdaj še bolj zelena

Deli novico s tvojimi prijatelji

Družba Butan plin je razširila širi nabor svojih energetskih rešitev in je kot prva slovenskemu trgu ponudila 100 % obnovljivi vir energije – biopropan. Odslej bodo vse njihove zelene jeklenke polnjene z 20 % biopropana, cena pa bo ostala nespremenjena.

 

Biopropan je obnovljiv plin, ki ga pridobivamo večinoma iz izrabljenih rastlinskih olj in maščob. Kemično je povsem enak običajnemu propanu, ima enako kalorično vrednost, vendar ne izhaja iz fosilnih goriv, temveč je popolnoma organskega izvora. Uporablja se ga lahko z obstoječo tehnologijo in na istih napravah. Njegova proizvodnja zmanjša emisije ogljikovega dioksida (CO2) do 80 %.

 

Nespremenjeni pogoji za uporabnike

 

Z uporabo biopropana lahko prispevate k zmanjšanju vplivov na okolje, hkrati pa uživate v zanesljivi in trajnostni energiji. V Butan plinu bodo odslej vse jeklenke polnjene tudi z biopropanom. Prav zato, ker sama molekula ostaja nespremenjena bodo uporabniki še naprej uporabljali vso dosedanjo opremo oziroma priključke, spremenila pa se ni niti cena.

»Verjamemo v družbeno odgovornost, trajnostni razvoj in dolgoročni uspeh odgovornega delovanja do okolja, v katerem poslujemo. Prav zato velik del virov načrtno vlagamo v programe, s katerimi lahko aktivno vplivamo na izboljšanje kakovosti življenja v širšem družbenem okolju. Še posebej nas veseli, da lahko kot prvi v Slovenij uporabnikom ponudimo biopropan. Delež slednjega bomo v prihodnje še povečevali in se sicer zavzemali za ekonomične ter do okolja preudarne rešitve,« je povedal Tomaž Grm, generalni direktor podjetja Butan plin.

 width=Iz česa je biopropan in kako ga pridobivamo?

 

V glavnem je pridobljen v kemičnem postopku transestrifikacije maščobnih kislin, ki izhajajo iz palmovega olja, olja oljne ogrščice in izrabljenih jedilnih olj. Pri tem se proizvajalci, od katerih družba Butan plin dobiva ta okolju prijaznejši plin, zavzemajo za postopek, s katerim bi bistveno zmanjšali delež palmovega olja v proizvodnji. Surovina prihaja od kmetovalcev, ki ne krčijo primarnih gozdov, ne izrabljajo območij z visoko vrednostjo ogljika, uporabljajo kmetijske prakse, ki ohranjajo biotsko raznovrstnost in katerega pridelava ni odvisna od prisilnega dela ali dela otrok.